9 правил управління особистим бюджетом

Сутність і природу грошей ми починаємо вивчати ще у дитинстві. Однак мистецтво управління фінансами залишається незрозумілим для багатьох і в дорослому віці. Існує чимала кількість книг з інструкціями та порадами, які допоможуть освоїти фінансове планування, розвинути власну ощадливість, і скоротити ваші щомісячні бюджетні витрати. Але для економії вашого особистого часу ми виділили основні з правил розпорядження особистими фінансами.

Ведіть списки витрат

Для цього інколи достатньо простого блокноту та ручки, хоча й зручніше переносити усі цифри до таблички Excel в комп’ютер. Протягом місяця записуйте кожну свою витрату, навіть дріб’язкову. Зберігайте чеки з супермаркетів, переносьте потім усі дані до таблиці витрат. Таким чином, під кінець місяця вам стане зрозуміло, без яких саме покупок ви б змогли обійтися. І, звісно, наступного місяця ви будете уважнішими до речей, які купували не думаючи. Це дуже дієвий прийом управління власним бюджетом.

Мінімізуйте кредити

Старайтеся уникати будь-яких кредитів (банківських, купівельних тощо), коли ви не надто впевнені у своїй фінансовій стабільності. Не погашені кредити можуть привести вас навіть у суд. Якщо кредит не є життєво необхідним, то ризикувати з ним не варто. Автомобіль, побутова техніка чи ремонт квартири можуть почекати і кращих часів.

Відкладайте гроші

Заведіть для себе корисну звичку відкладати бодай навіть невеликі суми щомісяця. Серйозно замисліться над депозитними вкладеннями, які за десяток років допоможуть вам накопичити необхідну суму, на яку можна прожити, принаймні, рік, не маючи інших доходів. Проконсультуйтеся з різними банками, аби обрати зручні для себе умови вкладення.

Страхуйтеся

В нашій країні досі побутує упередженість щодо питання страхування: багато хто відмовляється від страхових послуг через те, що не дуже розуміє механізм роботи агентств. Інша, теж доволі часта, причина відмови від страхування є зовсім безглуздою – забобонність. Люди вважають, що можуть накликати цим біду. Однак, якщо ви розберетесь з правилами страхового ринку, оберете компанію і відкинете усі можливі забобони, одразу станете більш впевнені у своєму майбутньому і майбутньому власної родини.

Думайте про кар’єру

Заводьте побільше професійних зв’язків, друзів серед колег та конкурентів, і вони допоможуть вам в разі чого швидко знайти собі нову роботу. Адже спеціаліст своєї справи залишиться затребуваним у будь-який час, у будь-якій країні.

Заводьте додаткові доходи

Необов’язково одразу відкривати власний бізнес і намагатися розподілити свій час і сили, балансуючи на слизькій межі вашої роботи і вашої власної справи. Нехай це спершу буде щось невеличке, бажано з розряду хобі, щоб ви могли приділяти цьому всього кілька годин у тиждень. Може статися і так, що це хобі почне приносити більші гроші, аніж ви очікували і стати основним джерелом ваших доходів.

Плануйте витрати

Постійно зациклюватися на витратах, звісно, не варто. Однак невеличке планування майбутніх витрат шкоди точно не принесе. Починайте з малого: завжди ходіть за продуктами із завчасно складеним списком. Створіть також окремий список «більших витрат» (одяг, побутова техніка тощо), напишіть приблизні суми витрат та розподіліть їх у часовому просторі за пріоритетом. Адже буде важко витратити чималу суму на придбання телевізора, пральної машини та оновлення гардеробу водночас, а розподілення за пріоритетом допоможуть вам зорієнтуватися, на чому варто зосередитись в першу чергу.

Зверніть увагу на б/в речі

Не бійтеся економити, купуючи б/в речі, адже нове – не завжди є синонімом до «найкращого». Тим паче, що мережа обміну б/в товарами в країні значно розширилася: в інтернеті можна знайти чимало сайтів, що займаються продажем б/в техніки чи речей, а також приватні оголошення. Зекономлену різницю в ціні ви зможете витратити на щось, що справді є необхідним, або відкласти.

Заручайтеся підтримкою сім’ї

Попрацюйте над створенням правильного ставлення до грошей у вашій родині. Ваша дружина чи чоловік мають повністю вас підтримувати у ставленні до грошей. Особливо важливо при цьому розмовляти і з дітьми. Не привчайте їх до надмірної розкоші, навіть, якщо у вас з’явилися «зайві» гроші. Але і не будьте надто суворими. Важливо постійно пояснювати: чому і коли ми можемо витрачати гроші, і чому – ні.