Альтернативні джерела енергії: українські перспективи

На сьогоднішній день переоцінити важливість альтернативних джерел енергії неможливо. Важливість даного питання для України підтверджується ще й тим, що Україна знаходиться лише на 29-му місці серед країн з хорошими умовами для розвитку нових видів енергії.

З цього можна зробити висновок, що на даний час ми в недостатній мірі користуємося можливостями отримання енергії з альтернативних джерел.

Здебільшого це пов’язано і з певними юридичними перепонами, зокрема, згідно з Енергетичної стратегією України до 2013 року, частка джерел альтернативної енергії в енергобалансі лімітована 6-ма ГВт замість 17 ГВт, – саме такого показника цілком реально досягнути за прогнозом Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

До порівняння, в Німеччині сонячні енергетичні установки вже сьогодні здатні виробляти 22 гігават-години електрики, ще еквівалентно роботі 20 атомних електростанцій – це забезпечує майже 50% потреби країни в електриці. Крім цього, німці планують повний перехід до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).
Левову частку виробництва електроенергії німецький уряд покладає на звичайних громадян – цілком реально отримати компенсацію, якщо ваш будинок обладнано енергоустановками, що працюють на відновлюваних джерелах енергії (в основному мова йде саме про сонячні батареї).

У той же час ідея використання ВДЕ для пересічного українця, якою б привабливою вона не була, залишається дуже далекою. Термін самоокупності установок на сонячних батареях може складати від 7 до 36 років, тому дозволити собі їх можуть лише заможні громадяни. Економічно вигідним це може бути лише при будівництві нового будинку при відносній віддаленості електрокомунікацій.

Але, зважаючи на тенденції постійного зростання вартості комунальних послуг в Україні і такі ж тенденції до зниження вартості установок, що працюють на ВДЕ, вже через 3-5 років можна буде очікувати на справжній бум використання альтернативних джерел енергії.