Криптовалюти: мильні бульбашки чи майбутнє фінансової системи?

Криптовалюта – це віртуальна грошова одиниця, що формується за принципом зашифрованої інформації. Так, приставка “крипто” свідчить про застосування криптографії, що дозволяє захистити валюту від підробки. Хоча принцип функціонування криптовалют був відкритий більше двадцяти років назад, поширення ці цифрові валюти набули протягом останнього десятиліття, а українці активно зацікавилися можливостями, які надають ці валюти, лише останні роки.

Дізнайтеся більше про використання Bitcoin у розрахунках за посиланням.

Як зазначає Forbes, криптовалюти зараз тільки розвиваються, тож ця революційна технологія невдовзі може змінити життя кожного. Та чи не є вони мильними бульбашками, що зникнуть з ринку безслідно, залишився по собі мільйони розчарованих користувачів?

Коротка історія криптовалют

Хоча криптографія задля забезпечення конфіденційності платежів вперше була використана ще в 1990 році в системі DigiCash Девіда Чома, термін “криптовалюта” закріпився опісля розробки широко відомої на сьогодні платіжної системи Bitcoin, що була розроблена в 2009 році. Автором технології є група осіб під псевдонімом Сатосі Накамото.

На сьогодні Bitcoin має найбільшу мережу і є найбільш ліквідною криптовалютою, що не є матеріальною чи прив’язаною до будь-яких валют, природних ресурсів чи дорогоцінних металів. Невелике поширення отримали “молодші брати” Bitcoin – Litecoin і Namecoin, а всі інші криптовалюти здебільшого використовуються з метою невеликих спекуляцій на їх курсах або взагалі ніде.

Як працюють криптовалюти?

Якщо коротко, криптовалюта – це децентралізована валюта, що має захист від повторного використання, тобто, кожна здійснена транзакція не може бути відмінена.

Перевагою криптовалюти (порівняно з будь-якою національною валютою) є те, що вона доступна кожному, на неї не впливає інфляція, її неможливо скопіювати, а всі транзакції анонімні. Окрім цього, в криптовалюти немає ані зовнішнього, ані внутрішнього адміністратора, тож доступ до транзакцій не можуть отримати ані суд, ані банк чи податкова.

Цікаво, що ту чи іншу транзакцію не можна пов’язати з конкретною людиною, адже учасник платіжної системи може використовувати псевдонім, тож особу власника можна встановити лише за наявності додаткової інформації.

Неабиякий інтерес криптовалюти викликають в інвесторів, адже, приміром, Bitcoin за один місяць в 2013 році зросла з $200 до $1000 за одну монету.

Недоліки криптовалют

Попри низку переваг криптовалюти не позбавлені і недоліків. Так, якщо користувач втратить доступ до електронного гаманця, він втратить і криптовалюту. Також нацрегулятор тієї чи іншої країни може заборонити використовувати громадянам подібні розрахунки.

Серед інших мінусів – слабка розповсюдженість криптовалют. Приміром, біля 3/4 економічно активного населення різних країн світу нічого не знають про криптовалюти, а серед тих, хто чув, приміром, про біткоіни, лише 15-20% хотіли б з ними працювати або вже здійснювали розрахункові операції.

Ситуація з криптовалютами в Україні

Наразі в нас криптовалюта офіційно заборонена, але Україна ввійшла до п’ятірки країн світу за кількістю користувачів різних bitcoin-гаманців, оскільки в цю валюту активно інвестують українські IT-фахівці.

Зі слів Богдана Данилишина, голови ради НБУ, Bitcoin та інші віртуальні і криптовалюти – це грошові сурогати, які не можуть використовуватися на території України як платіжні засоби, оскільки не мають забезпечення реальної вартості, що суперечить чинним нормам вітчизняного законодавства.

Втім, експерт зазначив, що в Нацбанку вивчають досвід впровадження нових продуктів на платіжному ринку і відстежують політику центробанків інших країн щодо питань віртуальних валют.

Досвід інших країн

Наразі в світі існує понад 90 різних криптовалют, але окрім Bitcoin вони не набули широкого розповсюдження. Влада Німеччини визнала біткоіни приватними грішми, що можуть використовуватися в багатосторонніх клірингових операціях, а в США цю валюту визнано одним із видів платежів в е-commerce.

В Іспанії працює компанія, що займається обміном звичайних грошей на віртуальні. По всій країні вже працює більше трьох тисяч торговельних точок Coinay, в яких кожен бажаючий може придбати за готівку ваучери, які потім можна перевести в біткоіни.

Також стало відомо, що японська влада в квітні частково легалізувала такі криптовалюти як Bitcoin і Ethereum. Але не все так просто: компанії і громадяни не мають права використовувати криптовалюти, щоб напряму придбати товари чи послуги. Щоб зробити це, їм слід скористатися послугами зареєстрованих пунктів обміну.

Втім, японські компанії, внутрішніми правилами яких дозволено працювати з криптовалютами, можуть використовувати ці цифрові валюти для розрахунків між собою.
Тож масове функціонування біткоін в Україні – лише справа ефективної розробки системи контролю над здійсненням цифрових операцій.