Матеріальна мотивація. Як знайти золоту середину

Мотивация персонала“Консалтинг в Україні” вже розглядав способи нематеріальної мотивації працівників, тож цього разу ми спробуємо виокремити основні правила матеріальної мотивації, адже способи мотивації, що застосовуються абияк, здатні спричинити чималі часові та фінансові втрати для компанії та навіть неабияк нашкодити працівнику.

Мотиваційна стратегія у компанії повинна бути чітко продумана для усіх категорій працівників, а не виявлятися у спонтанних “нападах щедрості” керівництва.

Перш за все, розпочніть із формування заробітної плати. Проаналізуйте середню оплату праці того чи іншого працівника у галузі та встановіть свою пропозицію. Врахуйте, що низька зарплата не привабить сильних спеціалістів, які знають собі ціну, радше − студентів або професійно слабких.

Втім, навіть висока зарплата не гарантує, що хороший працівник затримається у вас надовго, адже через певний час людина напросто звикає до запропонованої суми і слабо мотивується преміями та надбавками. Тут на перший план виходить те, наскільки комфортно працівник почуває себе офісі, чи приємним є колектив, наскільки професійним є керівництво, чи він відчуває командний дух тощо.

Саме тому слід подбати, щоб офіс компанії був просторим та чистим, працівникам були доступні елементарні засоби для задоволення фізіологічних потреб − охайні кухня та туалет, адже мало кому буде приємно працювати у “польових умовах”, нехай і за непогану оплату праці. Хедхантинг ще ніхто не відміняв, тож ваша компанія може швидко втратити професійні кадри лише тому, що конкуренти запропонували працівнику цікаву систему бонусів та безкоштовні печиво-чай-каву.

Формуючи зарплатну пропозицію, врахуйте одразу, чи готова компанія до підвищення зарплати, адже не варто тішити себе надією, що працівник буде роками працювати за запропоновану суму. Звичайно, такої проблеми можна уникнути, якщо робота пов’язана з продажами, адже сейлз-менеджери рідко працюють на фіксовану ставку, і їхня винагорода збільшується за рахунок збільшення кількості клієнтів.

Не привчайте працівників до щомісячних премій та регулярних бонусів, адже вони сприйматимуться як частина зарплати та дуже швидко втратять свою мотиваційну сутність.

Не слід також захоплюватися нематеріальною мотивацією: якщо у компанії постійно влаштовуються семінари, тренінги, корпоративи, але прохання працівників про підвищення зарплати ігноруються − навряд атмосфера у колективі буде приємною, адже на очах працівників компанія витрачає чималі гроші на організацію всеможливих заходів замість того, щоб дослухатися до їхніх потреб.

Чимало керівників зводять стіну між собою та колективом, з усіх сил підтримуючи образ “грізного короля”, але навіть звичайні слова похвали, сказані керівником у влучний момент, здатні творити чудеса.

Зрештою, важливо пам’ятати, що люди йдуть на роботу не лише за грошима, але й задля того, щоб реалізувати себе професійно, особистісно та соціально, адже для будь-кого важливо подобатися іншим, відчувати радість спілкування та отримувати визнання за свої досягнення.

Консалтинг в Україні (с) Довільне розміщення матеріалів на сторонніх ресурсах без активного посилання на матеріал карається законом.