Настрої бізнесу в Україні погіршилися?

Нещодавно стало відомо, що оцінки українських підприємців щодо перспектив ведення бізнесу погіршилися. За результатами другого кварталу в Україні індекс ділових очікувань ISM знизився на 4,3% до 114,4%.

Індекс ISM в Україні взаємопов’язаний з індексом ділової активності PMI і відображає очікування майбутнього розвитку бізнесу.

Кількість українських підприємців, які вважають, що у 3-місячній перспективі їхня фінансова ситуація покращиться, за другий квартал скоротилася до 22,2% з 23,9%. У річній перспективі покращень очікують всього 29,8%, хоча за попередній період цей показник дорівнював 35,8%.

Падіння оцінок спостерігається у багатьох секторах, окрім підприємців роздрібної та гуртової торгівлі. Оптимізм не втрачають підприємства, які поставляють газ, воду і електроенергію.

У роздрібній торгівлі залишається досить високим внутрішній попит, а підприємства, що займаються поставками газу, води і електроенергії очікують поступового підвищення тарифів восени, у той час як інші сектори перебувають під тиском негативної зовнішньої кон’юнктури і вповільнення світової економіки, що погіршує оцінки перспектив розвитку.

Щодо оцінок підприємців у третьому кварталі, вони залежатимуть як від внутрішніх факторів, так і від зовнішніх, передусім – від того, чи зможе Україна вчасно розрахуватися із зобов’язаннями.

Прогнозується, що індекс ділової активності за підсумками третього кварталу може скласти 114%.
Вже у четвертому кварталі, швидш за все, настрої українського бізнесу почнуть покращуватися, адже тоді більш зрозумілими стануть перспективи гривні і наміри світових центробанків.