Способи нематеріальної мотивації працівників

Мотивація персоналуМотивацію без перебільшень можна назвати основним рушієм людської діяльності. Особливо відчутна її роль в організації роботи персоналу.

Хоча існує чимало класифікацій методів мотивації, основним є поділ на матеріальну та нематеріальну. Остання є чи найцікавішою, адже вона дозволяє отримати результат без прямого підвищення заробітної плати працівникові, хоча це не означає, що такі методи є безкоштовними для компанії. У статті ми поговоримо про способи нематеріальної мотивації працівників.

Зрозуміло, що мало хто працює в офісах компаній суто заради фінансової вигоди, адже на роботі людина проводить чимало часу, жертвуючи своїми зацікавленнями та справами. Заради чого?

Згідно з пірамідою людських потреб Маслоу, одразу за базовими (фізичні потреби, потреба у безпеці) в ієрархії розташовані необхідність належності до певної суспільної групи та любові, прагнення поваги, пізнання, естетичні потреби та, зрештою, необхідність самоактуалізації (реалізація своїх цілей, вмінь та навичок, розвиток особистості).

Саме робота у колективі дозволяє зреалізувати більшість з цих потреб, адже працівник ідентифікує себе як фахівця, який належить до певної соціальної групи, він може виявляти свою компетентність, досягати поваги та визнання, розширювати коло своїх знань та вдосконалювати свою особистість. Саме тому часто працівники болісно розстаються зі своїм робочим місцем, навіть коли є інша, більш фінансово приваблива пропозиція.

Але яким же чином втримати ефективних працівників у команді компанії за умови швидкоплинного потоку кадрів, якщо резерв матеріальної мотивації вже вичерпано? Способів простимулювати працівників більш аніж достатньо, головне – грамотно їх запровадити.

До видів нематеріальної мотивації відносять організацію навчання для персоналу та підвищення кваліфікації. Це тренінги, семінари, освітні програми. Тут важливо не прогадати з тренерами та тематикою.

Також має велике значення престиж та стабільність самої фірми, тому працівники так полюбляють міжнародні компанії з гучними брендами. Не останню роль відіграє і назва посади, яка сама по собі може бути дуже ефективною мотивацією.

Менш відомим способом мотивувати працівників є фіксація досягнень. Її можна втілити за допомогою “дошки пошани” з визначенням найкращого працівника місяця (року) того чи іншого відділу. Такий крок не вартуватиме компанії нічого, але посилить професійну конкуренцію та активує бажання “виділитися з натовпу”.

Важливим для працівника може бути і сам простір офісу та організація робочого місця. Адже значно приємніше працювати у центрі міста у світлому чистому приміщенні, аніж на околиці з гіршими умовами, нехай і за вищу винагороду.

До способів нематеріальної мотивації зараховують також і причетність до прийняття рішень, тобто працівник повинен відчувати, що має право голосу. Цей спосіб можна втілити у вигляді нарад, опитувань, голосувань тощо.

Не слід забувати про проведення конкурсів професійної майстерності, нагородження переможців відзнаками та грамотами. Друк бланків коштуватиме компанії копійки, зате така нагорода корпоративний дух підтримає неабияк.

Звичайно, працівникам приємно буде отримати і дещо більш відчутне: місячний проїзний квиток, іменні канцтовари, квитки у кіно, можливість безкоштовно відвідувати фітнес-центр абощо. Спільний корпоративний відпочинок з колегами сприятиме кращому взаєморозумінню та об’єднанню колективу.

Звичайно, методи мотивації не можна застосовувати навмання, адже різні групи працівників не мотивуються однаково. Приміром, впровадження системи здорової конкуренції більше підійде менеджерам з продажу, аніж бухгалтерам.

Найкраще, коли у компанії працює окремий фахівець з мотивації, який за допомогою тестувань та опитувань може чітко визначити, чим керується той чи інший працівник і який спосіб мотивації слід застосувати у критичній ситуації, щоб його утримати. За умови невеликої завантаженості, ці функції можуть бути покладені на фахівця з підбору персоналу.

Консалтинг в Україні (с) Довільне розміщення матеріалів на сторонніх ресурсах без активного посилання на матеріал карається законом.