Що потрібно знати про каву діловій людині

Кава“Консалтинг в Україні” вже розповідав про роль чайної культури у діловому світі. Прийшла черга поговорити про каву, адже цей напій є не менш популярним у сучасних офісах, аніж чай.

Для початку з’ясуємо особливості основних видів кави. Звісно, мова піде про арабіку і робусту. Доля сортів арабіки на світовому ринку кави складає майже 70%, у той час як на робусту припадає тільки 30%. Але чим відрізняється арабіка від робусти?

Кава з зерен арабіки має доволі м’який та водночас багатий смак. Справжні гурмани вловлюють у смаку арабіки тонкий цитрусовий присмак, а також квіткові, шоколадні та медові ноти. Загалом сорти арабіки ціняться високо. Але дерева арабіки дуже вимогливі щодо кліматичних умов та догляду, що неабияк відображається на ціні.

Сорти робусти мають удвічі більше кофеїну у своєму складі, аніж арабіка. Робуста значно менше страждає від шкідників та більш врожайна. Цей сорт має більш округлі зерна та має дещо земляний присмак, більш жорсткий, аніж арабіка. Кава, зварена тільки з робусти, на вигляд не буде міцною попри високий рівень кофеїну, має різкий запах та гірчинку.

Перед проведенням зустрічі у ділового партнера слід поцікавитися, якому напою він віддає перевагу. За правилами ділового етикету чай або кава подаються через 5-10 хвилин після початку ділової зустрічі. У випадку, якщо зустріч затягнулася, є сенс оголосити перерву для чаю чи кави. Окрім цього, не зайвою буде пропозиція питної води, соку, канапок.

Каву доречно подавати у спеціальному кавнику. Для “робочих” зустрічей із співробітниками достатньо буде розчинної кави, а от для поважних ділових партнерів припасіть вишукані сорти арабіки.

Насправді цих сортів не так багато. Найбільш дорогими та елітними сортами арабіки вважаються Бурбон, Марагоджип, Мокко та Блю Маунте. Відрізняються вони передусім своїми смаковими якостями. Смак дуже сильно залежить від способу приготування та обсмаженості зерен, однак визначальним все ж є походження кавового дерева, з якого були зібрані плоди.

Так, арабіка вирощена в Колумбії, має оксамитовий, добре збалансований смак з тонким ароматом і легкою кислинкою. Бразильська арабіка смак має міцніший, трішки терпкий з горіховим присмаком. Коста-Ріка – це досить густа кава з прекрасним ароматом і легкою кислинкою. Кава з Гватемали має характерний смак шоколаду з відтінком спецій та фруктів. Арабіка з Індії теж має шоколадний присмак, але є дещо густішою. Арабіка Ефіопія має легку гірчинку і ніжний ягідний смак. Арабіка Кенія – кава з відтінками смаку лісових ягід та винної кислинки.

Найбільш вишуканими вважаються сорти арабіки, вирощені на високогірних плантаціях. Високогірною вважається кава, зібрана на висоті не менше 500 метрів над рівнем моря, а часто висота розташування кавових плантацій складає 1000-1500 метрів. При цьому кавові ягоди повинні бути зібрані повністю дозрілими.

Ціни на сорти кави встановлюються Нью-Йоркською біржею. Найбільш дорогою є кава арабіка, що росте в Колумбії, Кенії, Танзанії. Саме від ціни цих сортів кави вираховуються всі знижки на інші сорти. Так, кава, що росте в Центральній Америці та Мексиці (а також в деяких регіонах Азії) − коштує дешевше, ніж колумбійська. Бразильська арабіка − ще більш дешевий сорт. Також найдешевшими є всі види робусти будь-якого походження.