Що таке QR-код

Якщо ви знаєте, що зашифровано під цією абревіатурою то, швидше за все, ви є власником сучасного смартфона і активно використовуєте його не лише для дзвінків.

Хоча передумовою появи таких штрих-кодів (адже QR-коди − це різновид вже звичних для всіх штрих-кодів) була необхідність покращення логістичних схем на заводах компанії Toyota які спеціалізувалися на виробництві запчастин для автомобілів.

Вперше QR-код з’явився ще в 1994 році в Японії. Дослідники Denso-Wave (дочірньої компанії автогіганта Toyota) розробили спеціальний двомірний або матричний штрих-код для ідентифікації автозапчастин на заводах корпорації.

Абревіатура «QR» означає Quick Response, тобто «швидкий відгук». Основною ідеєю такого коду є можливість швидкого розпізнавання великого об’єму зашифрованої інформації.

Сьогодні QR-коди отримали таку популярність завдяки своїй особливості, яка полягає в тому, що вони легко розшифровуються не тільки за допомогою спеціального сканера, але і за допомогою будь-якого смартфона, оснащеного фотокамерою і досить простим програмним забезпеченням. Сьогодні таке ПЗ можна завантажити в магазинах мобільних додатків App Store та Android Market.

Звичайний «квадрат» QR-коду може містити в собі 7089 цифр, 4296 символів (включаючи кирилицю), 2953 байт в двійковому форматі або 1817 ієрогліфів. Окрім того, при пошкодженні зображення до 30% усі дані, які в ньому зашифровані, підлягають повному відновленню.

Способів застосування QR-кодів може бути безліч, але цілком очевидно, що найбільшу популярність ці коди здобули саме в сфері торгівлі. Так, в Японії QR-коди використовуються повсюдно. Більшість товарів там маркуються поряд зі стандартним одновимірним штрих-кодом ще й матричним, що дозволяє розмістити значно більший об’єм інформації про продукт.

Не менш популярними QR-коди є і в сфері реклами. Логічно помістити на рекламний постер зображення коду, сфотографувавши який, людина потрапить на промосайт продукту, зможе отримати детальну інформацію про нього або отримати певний бонус. За допомогою двовимірних штрих-кодів зручно проводити різноманітні акції, розіграші та інші маркетингові заходи.

Прикладом успішної рекламної кампанії з використанням QR-кодів є промоакція, організована компанією Verizon, яка збільшила її продажі на неймовірні 200%. Клієнтам у магазині надавалася можливість взяти участь в акції − для цього потрібно було відсканувати QR-код, який містив посилання на сторінку акції в Facebook, і відправити його друзям.

Якщо друзі скористалися висланим посиланням і купили якийсь товар в магазині Verizon за допомогою мобільного телефону, той, хто відправив код, автоматично ставав претендентом на виграш смартфона. В результаті акції компанія Verizon отримала віддачу в розмірі $ 35 тис від кожної тисячі доларів витрат.

Не залишились осторонь від інноваційних можливостей використання QR-кодів і українці. Так, у Львові об’єднання «Туристичний Рух Львова» розмістило закодовані зображення більш ніж на 80 екскурсійних об’єктах. Це значно спрощує орієнтацію в місті для туристів, навіть якщо вони не знають української, − мітки містять близько 180 символів інформації на декількох мовах. Вони нанесені на пам’ятки архітектури, церкви, музеї, розміщені в аеропорту, на вокзалі, трамвайних зупинках та кафе.

Консалтинг в Україні (с) Довільне розміщення матеріалу на сторонніх ресурсах без активного посилання на матеріал карається законом.