Що таке стартап?

Останнім часом на сторінках бізнес-видань з’являються матеріали та навіть цілі розділи, присвячені стартапам. Але чим стартап відрізняється від звичайного бізнесу?

Здавалося б, явище стартапу (від англ. start-up − запустити) є новим, але вперше про стартапи заговорили ще у далекому 1939 році у Кремнієвій долині, коли двоє випускників Стенфордського університету запустили стартап Hewlett-Packard, що згодом став відомим на увесь світ.

За умови наявності яскравої інноваційної ідеї, її суспільної корисності, фінансування і грамотно продуманої організації бізнесмени очікують отримати віддачу від стартапу значно швидше, аніж від звичних способів ведення бізнесу.

Отже, стартап − це інтернет-проект чи компанія, в основі якої закладена інноваційна ідея і перспективний продукт. Стартапами зазвичай називають молоді компанії і мобільні підприємства, які мають у своєму розпорядженні обмежені ресурси.

Здебільшого це нещодавно створені підприємства або такі, що знаходяться на стадії розвитку. Хоча останнім часом терміном “стартап” позначають саме інтернет-проекти, але стартапами можуть бути й офлайн-компанії.

Звичайно, фінансовою основою для діяльності стартапу є грошові ресурси, які у більшості випадків базуються на власних заощадженнях організаторів, а не на коштах інвестора або банку. Хоча більшість стартапів виявляються нежиттєздатними вже після першого року діяльності, але це не зупиняє молодих і амбітних першопрохідців. Адже, щоб започаткувати стартап, потрібно мати унікальну ідею, пропонувати ринку новий продукт або зручне рішення на основі вже існуючих подібних продуктів. Прикладами успішних стартапів можуть бути YouTube, Wikipedia, Facebook, Linkedin та ін.