Сімейний бізнес: за і проти

Ідеальний партнер по бізнесу – це той, кому можна довіряти на всі сто відсотків, хто буде щиро вболівати за спільну справу. А де знайти таку людину, як не серед родичів? Здавалося б, це ідеальна можливість вивести бізнес на новий рівень, досягти запланованих результатів вдвічі швидше та значно економніше. Однак не все так просто.

Ділові тандеми з близькими можуть закінчуватися і доволі сумнозвісно. Ризики при цьому подвоюються: окрім розпаду ділових зв’язків страждають і родинні. З іншого боку, існує багато прикладів, коли родинний бізнес був настільки плідним, що виходив на міжнародний ринок. Серед них – автомобільні конгломерати, Ford Motor,  BMW,  Ferrari, електроніка Samsung  та LG Group, косметична фірма Esteе Lauder, мережа супермаркетів Wal-Mart Stores та ін. Не кажучи вже про те, що Карлос Слім, один з найбагатших бізнесменів світу, будував свою імперію саме з допомоги багаточисленних родичів.

Тож варто чи ні розпочинати сімейний бізнес? Розберемо усі плюси та мінуси цієї ідеї.

Переваги родинного бізнесу

  1. Зручність. Це найближчі люди, яких ви знаєте краще за всіх інших, а питання довіри – основне у сучасному бізнесі.
  2. Знання сильних і слабких сторін. Ви можете розподіляти обов’язки таким чином, щоб вони виконувалися в міру талантів і можливостей кожного. Це запорука ефективної , злагодженої роботи.
  3. Економія. Справа навіть не в тому, що родичі з розумінням поставляться до більш низької заробітної платні на початковому етапі становлення бізнесу. А в тому, що знайомство з сильними та слабкими сторонами найманих робітників потребує часу, а час – це гроші.
  4. Добросовісність. Люди, яких об’єднують родинні зв’язки, ставляться до спільної справи  більш добросовісно, для них робота – це більше ніж просто робота. Вони не бояться перепрацювати та ощадливіше поводяться з фінансами.

Недоліки родинного бізнесу

  1. Об’єктивність. Вам важко буде оцінити як можливості, так і результати роботи вашого родича. У випадках такої форми співробітництва нерідко бажане видається за дійсне. Або ви будете надто поблажливо ставитись до серйозних промахів родичів, або навпаки, чіплятися до найменших дрібниць. І те, і інше може привести до краху мрій про спільну справу.
  2. Конфлікти. Перенесення конфліктів з сімейного побуту у робочу сферу і навпаки –  не уникнути. Це факт, і вельми важливий. В кращому випадку, це просто буде впливати на ефективність роботи, а в гіршому – стане причиною серйозних розладів, що можуть перерости у розпад команди і навіть сім’ї.
  3. Неперервність роботи. Якщо працювати з родичами, то робота обов’язково буде переслідувати вас і вдома. Зазвичай люди будують вдома затишний прихисток, де нема робочих проблем, однак при сімейній справі ви позбавлені цієї переваги. Робота буде з вами і за сімейною вечерею, і у вихідні, і у відпустках.

Правила успішної справи

Позбавитися від основних проблем, що виникають при веденні сімейного бізнесу, вам допоможуть прості правила.

По-перше, прагніть до об’єктивності. Для всіх співробітників мають бути створені однакові умови праці, уникайте виділяти когось з колективу. Не беріть на роботу із жалю чи бажання допомогти, кожен має приносити хоч якусь видиму користь.

По-друге, усі особисті питання та конфлікти залишайте за дверима офісу, уникайте побутових питань у часи роботи, чітке розподілення робочого та власного часу – запорука успіху. По-третє, якщо це можливо, оформлюйте документально всі робочі відносини серед рідні.

У робочий час перед вами знаходиться тільки спеціаліст, а не сестра, брат, дружина, дитина, теща, зять, пам’ятайте про правило «нічого особистого, тільки бізнес». Ви знаєте своїх рідних краще ніж чужих, однак не будуйте справу на одній лише довірі. Перевіряйте час від часу, наскільки слова відповідають справам.

По-четверте, у спілкуванні дотримуйтесь золотої середини, не переходьте на особистості, не чіпляйтесь, не критикуйте без приводу, адже часто до своїх близьких ми маємо завищені вимоги.

І останнє, вивчайте вдалі приклади ведення сімейного бізнесу, шукайте натхнення у перевірених стратегіях.