Стресове інтерв’ю. Як вижити і отримати роботу

Інтерв'юЗвичайно, співбесіда − це вже стрес для претендента на посаду, адже вона передбачає спілкування з незнайомими людьми у незвичній обстановці. Та якщо ви плануєте отримати керівну посаду або ж таку, яка передбачає чималу відповідальність − будьте готові до повноцінного стресового інтерв’ю.

Стресове інтерв’ю − це такий вид співбесіди, у ході якої кандидата намагаються вивести з себе, поставивши у максимально незручні ситуації. Часто рекрутери впевнені, що саме за допомогою стресового інтерв’ю можна швидко відшукати потрібного фахівця у найкоротші терміни. Такий вид співбесіди зазвичай обирають під час підбору топ-менеджменту, менеджерів з продажу, страхових і рекламних агентів та навіть секретарів.

Стресову співбесіду проводять задля того, щоб побачити кандидата на вакансію “без прикрас”, адже ні для кого не секрет, що часто претенденти вже морально готові до більшості стандартних питань щодо досвіду роботи, планів на майбутнє, хобі, мотивації тощо.

Якщо ви підозрюєте, що майбутня співбесіда може виявитися стресовою − не панікуйте. “Консалтинг в Україні” розповість вам кілька сценаріїв “дійства”, учасником якого ви ризикуєте стати.

Отже, сценарій перший. “Гра в очікування”. Вам призначили співбесіду на 10.00, ви прийшли навіть за десять хвилин до початку, місця для очікування немає, ви стоїте у тісному коридорі під дверима кабінету. Вже час, а вас усе не запрошують. 10.10 – ви стукаєте у двері, “Я вас покличу!” − лунає розлючений голос рекрутера. За хвилю менеджер вибігає з кабінету, зачинивши двері на ключ. Повертається з чашкою кави і зникає за дверима.

Ви нервуєте, не розуміючи, куди потрапили. 10.25 – нарешті до вас озиваються неласкавим “Увійдіть!” Далі сюжет може розвиватися як завгодно, але будьте певні, щойно ви розпочали відповідати на перші питання, hr-менеджер вже зробив висновки щодо вашої терплячості.

Терплячість ще до початку стресового інтерв’ю можуть перевіряти багатьма способами, приміром, вас можуть змусити заповнити папери у “польових умовах” (без зручного місця) у багатьох екземплярах, попросити переписати їх, посилаючись на нерозбірливий почерк абощо.

На вас навіть можуть “ненароком” вилити склянку води і подивитися, як ви поводитимете себе у такій цікавій ситуації.

Основний елемент стресової співбесіди – це “Незручні запитання”. Як ви розумієте, варіацій такого сценарію може бути безліч. Найбільш поширені “стресові” питання:

  • – Невже ви справді впевнені, що достойні такої зарплати?
  • – У що це ви одягнуті? Невже ви завжди носите настільки відвертий (дешевий/невідповідний) одяг?
  • – Чому ви думаєте, що нам потрібний фахівець, який керується лише розміром зарплати?
  • – Невже у вас не вистачило розуму навчатися на бюджеті?

Звичайно, найкращим варіантом будуть відповіді стриманим тоном без образливих слів. Втім, не бійтеся захищати себе, спокійно ставлячи менеджера з підбору персоналу “на місце”. Це свідчитиме про те, що ви здатні постояти за себе, коли потрібно. Не поспішайте гепати дверима у відповідь на провокації, адже подібний жест точно не допоможе.

Ейчар на стресовій співбесіді може задавати питання про попереднє місце вашої роботи, що мають стосунок до комерційної таємниці. Будьте дуже обережними, адже навряд серйозній компанії потрібні балакучі працівники.

Ще однією моделлю стресового інтерв’ю є “Гра у злого та доброго поліцейського”. Рекрутерів двоє: один налаштований агресивно, інший − навпаки. “Злий” весь час перебиває, задає незручні питання, а “добрий” − усіляко вас підтримує, щиро посміхається.

Така співбесіда дуже наочно показує, наскільки ви швидко пристосовуєтеся до різних ситуацій, чи потребуєте ви підтримки у складній ситуації, наскільки швидко ви можете знайти спільну мову з різними типами людей тощо.

Не менш цікавим способом проведення стресової співбесіди є “Конвеєр”. В одному приміщенні одночасно з вами присутні ще кілька претендентів на одну і ту саму посаду. Можете лише уявити реакцію претендентів, які не підозрюють, куди потрапили!..

Кваліфікований фахівець з HR опісля стресового інтерв’ю обов’язково пояснить вам ситуацію або ж зателефонує та вибачиться за незручності.

У будь-якому випадку, запам’ятайте єдине універсальне правило, яке неабияк допоможе під час проходження співбесід − “Заспокойтеся. Просто будьте собою”.