Технології 5G: куди швидше?

В той час, як для українців лише нещодавно технології передачі даних за допомогою мереж третього покоління 3G стали звичними, в Японії вже розпочались тести мереж п’ятого покоління. Японський оператор мобільного зв’язку NTT DoCoMo здійснив передачу даних зі швидкістю 10 Гбіт/с, що в 100 разів перевищує сучасні швидкості, доступні споживачам. Експерти називають це черговим кроком на шляху до мереж 5G.

Прес-служба одного з найпопулярніших операторів мобільного зв’язку Японії повідомила про успішне завершення експерименту, який було проведено спільно з Токійським технологічним інститутом.

Експеримент був проведений в місті Ісігакі, префектура Окінава, 11 грудня 2012. Для проведення тесту інженери використовували смугу 400 МГц на діапазоні частот 11 ГГц. Швидкість в 10 Гбіт/с вдалось досягти за допомогою технології Multiple Input Multiple Output (MIMO), яка дозволяє розподілити дані на декілька потоків. Для передачі даних одночасно використовувалися 8 антен, а для прийому – 16 антен.

Фахівці NTT DoCoMo вважають, що на сьогодні найбільшою складністю впровадження даної технології є використання частот, що перевищують 5 ГГц, що в свою чергу значно скорочує відстань, на яку можна передавати дані.

Разом з тим розробка мереж п’ятого покоління активно фінансується Євросоюзом. Планується, що ЄС виділить 50 мільйонів євро для розробки технології 5G, яка повинна стати єдиним стандартом зв’язку у Європі до 2020 року.

Частина цієї суми, а саме – 16 мільйонів євро вже були виділені минулого року. Ці гроші отримала організація METIS, створена такими компаніями як Ericsson, Huawei, BMW, Alcatel, Nokia спільно з операторами стільникового зв’язку і декількома університетами та дослідницькими центрами Європи. Гроші, виділені з європейського бюджету, склали майже половину бюджету METIS.

Більшість розробників сходиться на думці щодо необхідності уніфікації стандартів для різних країн. Для мереж п’ятого покоління було запропоновано використання частот в діапазоні 700 Мегагерц (подібні використовуються для трансляції звичайного телебачення і повинні бути повністю вивільнені до 2015 року).

Розробкою мереж п’ятого покоління займаються і у Великобританії. Зокрема планується що до кінця 2013 року в Центрі комунікаційних систем університету графства Суррей проведуть тестування мережі 5G. Що ж стосується ринкових перспектив технології – тут терміни дозрівання оцінюються в десяток років.