Трудовий кодекс 2013: працюватимемо більше?

ТрудоголикZN.UA повідомляє, що новий проект Трудового кодексу містить такі нововведення, які можна розцінювати як ігнорування права людини на охорону здоров’я та відпочинок. Кодекс вже пройшов перше читання і планується до затвердження у поточному році.

Експерти зазначають, що у тексті документа містяться норми, які дозволяють працедавцям збільшувати тривалість робочого дня з 8 годин до 12, а також скорочувати час на відпочинок між змінами, що тривають 12 годин.

Так, згідно зі статтею 143 можна встановити фактично необмежену тривалість не лише робочого дня, але й тижня. Згідно з новим Трудовим кодексом працедавець матиме право подовжувати робочий день до 12 годин за «наявності достатніх умов». Хоча збільшення робочого дня буде можливе винятково за письмової згоди працівника, на думку спеціалістів, така незначна «бюрократія» не стане на заваді, адже в умовах безробіття у працівників не буде вибору. Такі норми, зазначають експерти, становлять пряму загрозу здоров’ю людей.

Діячі профспілок, правозахисники та експерти стверджують, що проект Трудового кодексу ніхто не узгоджував з громадськими організаціями, не було проведено жодної презентації, дискусії чи публічного обговорення. Міжнародній асоціації праці проект нового кодексу також не представили.

Нагадаємо, що нещодавно у Державному комітеті статистики повідомили, що середня заробітна плата українського штатного працівника у грудні минулого року збільшилася на 279 грн (що становить 9%) і на 1 січня 2013 року становила 3 377 грн. У Києві середня зарплата штатного працівника становить 5 368 грн, на Донеччині – 3 811 грн, у Севастополі – 3 655 грн. Найменша заробітна плата була зафіксована на Тернопільщині – 2 466 грн.