Веб-текст. Основні правила написання та оформлення

Веб-текстВеб-тексти  значно відрізняються від текстів для друкованих видань. Більшість інтернет-користувачів рідко вчитуються в текст на сайті, вони лише побіжно проглядають його та вихоплюють поглядом ключову інформацію.

Це пов’язано з тим, що шрифт веб-тексту має низьку роздільну здатність (72 чи 96 точок на дюйм, в той час як текст газет − біля 2 тис. точок), тому читання з монітору більше втомлює очі.

Але існує кілька способів полегшення сприйняття інтернет-тексту.

1. Відступи. В інтернет-текстах не використовуються звичайні абзацні відступи. Замість них текст поділяють на короткі блоки та роблять відступи в один рядок між ними. Найкраще об’єднувати в один блок 3-6 рядків тексту. При цьому слідкуйте, щоб поділ був смисловим.

2. Лаконічність. Тексти для вебу повинні складатися з лаконічних простих речень без надлишку експресивної лексики, ліричних відступів. Уникайте складних конструкцій. Вже у вступі повинна бути окреслена головна ідея матеріалу. Оптимальний обсяг тексту на одну сторінку сайту − 3-4 тис. знаків. Якщо ж матеріал має обсяг 4-6 тис. знаків − розбивайте його на тематичні частини, оформлені інформативними підзаголовками. Великі матеріали слід розподіляти на кілька сторінок сайту.

3. Списки. Якщо у тексті щось перераховується (більше 3 одиниць), не забудьте оформити список, нумерований або маркований. Втім, не перестарайтеся, адже коли переліків забагато, сприймати такий веб-текст буде складно.

4. Оформлення фактажу. У процесі підготовки веб-тексту продумайте, яким чином можна виокремити фактаж для кращого візуального сприйняття. Використовуйте графіки, діаграми, таблиці, фотографії, ілюстрації, інфографіку, відеоматеріали, подкасти тощо.

Намагайтеся оформити матеріал таким чином, щоб перший екран (верхня частина сайту, яку користувач бачить без використання прокрутки) був максимально функціональним і з перших секунд зацікавлював відвідувача.

5. Посилання. Оформлення посилань має дуже важливе значення у оформленні веб-текстів. Оскільки гіперпосилання мають вигляд виділених слів з підкресленням, ніколи не використовуйте у тексті підкреслення у веб-тексті просто так, адже користувачі Мережі вже звикли, що підкреслене слово − це посилання.

Також не слід оформлювати у лінк більше трьох слів. Деякі прихильники гіперпосилань оформлюють у них цілі речення, перетворюючи цікавий текст на зовсім нечитабельний матеріал.

Прослідкуйте, щоб посилання відрізнялися за кольором: лінк, за яким користувач вже перейшов, повинен виділятися іншим кольором. Сторінка сайту, на яку читач переходить, повинна відкриватися в іншій вкладці.

6. Композиція. Перед публікацією матеріалу на сайт обов’язково прогляньте матеріал у режимі попереднього перегляду. Візуально оцініть його привабливість. Текст не повинен містити шрифтів, які складно сприймаються (рукописні, з вензелями, засічками), також не зловживайте курсивними виділеннями та кольором.

Ключові запити у тексті виділіть жирним шрифтом, але не більше трьох слів підряд. Не скупчуйте виділення в одній частині тексту. Оптимально − одне на кілька блоків.

Ілюстративний матеріал розташовуйте в обтікання текстом, за потреби зменшіть картинки. Не ігноруйте підписи до графіків, таблиць, діаграм та ін. Якщо відеоматеріали не є основною темою матеріалу, а лише доповнюють його − розташовуйте ролики наприкінці.

Також пропонуємо переглянути відео про те, як писати оптимізовані тексти для пошукового просування сайту (SEO-тексти).

Консалтинг в Україні (с) Довільне розміщення матеріалів на сторонніх ресурсах без активного посилання на матеріал карається законом.