Як на працівників вливають офіси Open Space

За останні кілька років офіси типу Open Space стали трендом організації офісного простору. Такі офіси можуть бути з мобільними перегородками або без них, але обов’язковим є сусідство з чималою кількістю колег. За задумом такий простір повинен сприяти формуванню командного духу, дружніх відносин і демократичності поглядів у працівників. Але чи так це насправді?

Здебільшого рішення про організацію “вільного” офісного простору приймає керівництво компанії, для якого ідея Open Space може виявитися привабливою з точки зору економії на квадратних метрах. Втім, для багатьох колективів Open Space став справжньою знахідкою, адже для редакцій, рекламних і веб-агенцій й інших творчих колективів потрібна постійна взаємодія між колегами та безперебійний “мозковий штурм”. Але розміщення бухгалтерії і відділу менеджменту з продажу поруч точно буде провальним рішенням, тому перед радикальними змінами офісного простору слід прискіпливо оцінити всі “за” і “проти”.

Що стосується безпосереднього впливу офісів такого типу на продуктивність і здоров’я працівників − висновки невтішні. За результатами дослідження скандинавських учених, які були оприлюднені в журналі “Scandinavian Journal of Work, Environment and Health”, колективи, що працюють в Open Space, хворіють більше. Так, кількість днів відпустки по хворобі, протягом яких знаходяться на лікарняному працівники “відкритих” просторів, у середньому на 62% перевищують показник працівників, які працюють у “кабінетному” офісі.

При цьому цей показник напряму залежить від кількості людей, які працюють разом. Так, якщо робочий простір ділять два працівника, то кількість днів на лікарняному удвічі більша, аніж якби вони працювали нарізно. У просторах, де працюють разом 3-6 людей, цей показник складає 36%. Найгірша ситуація склалася з приміщеннями, у яких працює більше шести людей.

Лікарі пояснюють таку ситуацію тим, що офіси Open Space сприяють кращому розповсюдженню патогенних мікроорганізмів. Окрім того, спільний простір додає кожному працівникові стресового навантаження, унаслідок чого страждає імунна система.

Серед інших недоліків, які роблять роботу в Open Space менш комфортною − це підвищений рівень шуму, постійні переміщення працівників по офісу, нівелювання приватності робочого простору та ін. Усе це часто заважає працівникам розслабитися та зануритися у робочий процес.