Як провести співбесіду. Кілька порад HR менеджеру

“Консалтинг в Україні” підготував кілька корисних порад для починаючих HR менеджерів, які ще не проводили співбесід або не мають достатнього досвіду.

1. Організація співбесіди. Перш за все, поставте себе на місце кандидата. Кого він зустріне, вперше переступивши поріг компанії? Швидш за все, офіс-менеджера. Саме тому не забудьте попередити колегу, о котрій очікувати на шукача, щоб уникнути неприємних ситуацій.

Також заздалегідь подбайте про місце проведення співбесіди. Бажано, щоб це було окреме приміщення або просторий закуток, де вас не будуть відволікати співробітники та сторонні звуки. Якщо на вулиці дуже спекотно, не забудьте увімкнути кондиціонер − кандидат буде вам дуже вдячний.

2. Підготовка. Не забудьте перед співбесідою ще раз проглянути резюме кандидата та продумати ряд питань. Інакше буде не зовсім зручно, якщо ви розгубитеся і не знатимете, що говорити. Намагайтеся уникати загальних питань та старайтеся передбачити, яку інформацію ви отримаєте з відповідей кандидата на підготовані питання. Будьте готові до того, що у процесі співбесіди у вас з’являться інші питання.

3. Початок розмови. Після того, як ви познайомилися з кандидатом, постарайтеся його позитивно налаштувати: посміхніться, запитайте, чи складно було знайти офіс, запропонуйте воду/каву/чай. Дозвольте шукачу кілька хвиль перепочити після дороги, звикнути до нової обстановки.

Пам’ятайте, що людина може бути знервованою через запізнення, нелегку дорогу, тривалі пошуки офісу. Тому не слід різко розпочинати інтерв’ю, перетворюючи його на допит. Налаштуйте візуальний контакт з шукачем, розпочніть із загальних питань. Приміром, “Чому ви обрали цю професію?” Якщо кандидат дуже знервований, запитайте про погоду абощо.

4. Нюанси. Протягом розмови з кандидатом не забувайте нотувати важливі дані, які вам вдалося дізнатися. Особливо, якщо ви проводите кілька співбесід підряд, адже інформація про малознайомих людей швидко забувається.

Спробуйте організувати розмову так, щоб кандидат говорив 70-80% часу співбесіди, адже лише так ви зможете скласти уявлення про його особистість та професійні якості. У той же час, спрямовуйте розмову у потрібне русло, щоб кандидат не почав вдаватися в несуттєві дрібниці.

Якщо характер вакансії передбачає високий рівень відповідальності та прийняття серйозних рішень, корисним може виявитися стресовий метод інтерв’ю. Але попередньо обговоріть це з начальником відділу та вищим керівництвом, чи справді це доречно. Проведення стресового інтерв’ю потребує деякого досвіду та вміння вчасно зупинитися, щоб не зайти занадто далеко.