Як сформувати команду ефективних працівників: 5 кроків для підприємця

Комерційний успіх сучасного бізнесу обумовлюється немалою кількістю чинників. Однак однією з найголовніших складових успіху є команда, що здатна працювати ефективно, оперативно та натхненно.

Створення ефективної команди – це доволі довгий і копіткий процес, ускладнений різними тонкощами та нюансами. Зазвичай створення ідеального колективу потребує чималих витрат часу та грошей. Такі вкладення підприємці роблять охоче, адже знають, що з часом вони себе компенсують з надлишком. Але як побудувати ефективну команду, максимально заощаджуючи час та гроші? Існує перевірений роками комплексний підхід до підбору команди ефективних працівників. Він складається з декількох етапів, кожен з яких має свої нюанси.

1. Підбір працівників

Керівник, що має на меті формування ефективної команди, мусить стати повністю неупередженим під час етапу підбору працівників. Ви маєте ігнорувати власні особисті симпатії і обирати тих фахівців, що повністю відповідають професійним вимогам посади. Важливими є досвід та знання, бажання зростати та потенціал.

Хороша людина – це не професія, пам’ятайте. Не економте на професіоналах: краще узяти одного суперспеціаліста, ніж двох середнячків. Чисельність вашої майбутньої команди має бути обумовлена цілями, які вона мусить досягти. Занадто мала команда може фізично не впоратися зі всіма вашими завданнями. В той час як надто роздутий штат працівників буде гальмувати робочий процес додатковими комунікативними зв’язками та сумбурністю у питаннях відповідальності.

2. Постановка цілей та завдань

Це найважливіший етап у створенні команди ефективних працівників. Кожен ваш співробітник мусить максимально чітко розуміти усі свої робочі обов’язки та межі своєї відповідальності. Мало буде просто видати для кожного члена команди списки функціональних обов’язків, потрібно також донести інформацію про схему внутрішньої взаємодії співробітників, методах роботи та навіть філософії вашої компанії.

Не рекомендується починати роботу з постановки завищених цілей. Не зважаючи на те, що цей метод наразі є популярним, однак, на практиці виходить, що завідомо завищені цілі негативно впливають на командний дух, створюють надлишкову напругу у колективі.

3. Мотивація команди

Якщо працівник не отримуватиме необхідне мотиваційне підживлення, через деякий час його початковий ентузіазм почне згасати і згодом зовсім зійде нанівець. Працівник повинен відчувати свою потрібність, знати, що його робота цінується, і що нові, більш кращі результати роботи, відкривають для нього нові професійні горизонти. Керівник підприємства повинен донести таку думку до кожного члена команди. Ви можете розробити будь-яку, зручну для вас мотиваційну чи бонусну систему, однак вона має справді виконуватися. Пусті обіцянки згасять трудовий ентузіазм ще скоріше.

4. Корпоративний дух

Найчастіше, робота лише 20% команди забезпечує 80% результату. Тож на ці 20% і повинно орієнтуватися керівництво компанії, приділяючи їм більше часу, мотивуючи їх підвищенням заробітної платні тощо. Це не має виглядати як елітарний клуб всередині команди, інші працівники мають прагнути рівнятися на «лідерів», а не заздрити їм. Вони мають знати, що будь-хто з них, при певних зусиллях зможе також досягти потрібного рівня. Кожен, абсолютно кожен співробітник повинен відчувати свою потрібність, свою невід’ємність як часточки єдиного колективну. Працівники ефективної команди – це не індивідуалісти, а люди, які здатні до командної роботи.

5. Оцінки ефективності роботи

Коли ви підібрали людей, поставили їм цілі та завдання, ознайомили з корпоративною культурою, слід також продумати і механізм оцінки роботи команди в цілому та окремих її працівників. Це необхідно для своєчасного вживання заходів, що контролюватимуть динаміку робочого процесу.

Система контролю якості до того ж не має створювати проблем для працівників, ніхто не має відчувати на собі додатковий тиск. Працівники мають самостійно бажати для себе додаткових успіхів, певних досягнень, збільшення відсотку (чи будь-якого іншого виміру ефективності) для свого особистого кар’єрного зростання. Слід донести до ваших співробітників, що система контролю якості – це природна часточка в житті вашого підприємства, а зовсім не каральний інструмент.