Як подолати прокрастинацію?

У часи пришвидшеного темпу життя, для багатьох людей стало складно виконувати всі поставлені задачі вчасно. Як бути, коли горизонту не видно від накопичених справ,  а навіть самі думки про них спричинюють внутрішнє відторгнення? Пропонуємо список порад, що допоможуть швидко подолати прокрастинацію.

Списки і планування

Важливим кроком у боротьбі з прокрастинацією вважається  щоденне планування. Найкраще це робити ввечері, перед наступним робочим днем, але, якщо ви зіткнулися з прокрастинацією зненацька, коли робочий день у самому розпалі, першим  кроком – складіть список справ, які потрібно зробити до кінця дня.

Причому, зазначте біля кожного пункту приблизний час виконання та позначте рівень пріоритетності. Це можна зробити цифрами «1» та «2» або за допомоги різних кольорів канцелярських маркерів. Коли будете складати такі списки для наступного дня, зауважте: більш важливі справи варто ставити на першу половину дня, якщо є така можливість. Коли є розуміння, що саме, і в якому порядку робити, працювати стає значно легше.

Питання і відповіді

Подолати небажання щось робити можна і за допомогою маленького сеансу самоаналізу. Задавайте собі питання, щоб зрозуміти, що ж насправді заважає вам працювати. Найголовніші питання тут такі:

  • Що я маю зробити (конкретна справа, робоче завдання тощо) ?
  • Який мінімум зусиль від мене вимагається?
  • Яким чином я зможу зробити це легше та швидше?
  • Навіщо мені це робити?/До якого результату мене приведуть мої зусилля?

Такий міні-аналіз усуне почуття невизначеності справ. Коли ми маємо робити щось, чого до кінця не розуміємо самі, то нічого дивно, що бажання це робити одразу зникає.

Без «5-ти хвилин»

Скажіть, а бувало з вами таке: заходили ви на цікавий розважальний сайт, на 5 хвилинок, а приходили до тями вже через 2 години, навіть не уявляючи як це так швидко час промайнув? На жаль, така ситуація знайома усім, хто страждає від прокрастинації. Підрахуйте, наскільки далі було б можна просунутися у своєму списку справ, якщо увесь цей витрачений час використати продуктивно?

Пообіцяйте собі, що від цього моменту ви не заглянете на жодний сторонній сайт, крім тих, що потрібні будуть вам для виконання вашої роботи. Жодних «5-ти хвилин» під час роботи, тільки у завчасно виділений на це час. Це дієвий спосіб змусити себе не відкладати справи на потім.

Розділяйте і перемагайте

Якщо на день для вас заплановане лише якесь одне, але об’ємне завдання, розділіть його на маленькі частин, етапи, щоб уникнути прокрастинації. Причому, щоб таке поетапне виконання  стало успішним, пообіцяйте собі в кінці кожної маленької справи – винагороду. Перерву на каву, перегляд сторінки соцмережі, прослуховування улюбленої пісні, коротка прогулянка надворі. Зосередьтесь на власних відчуттях, сприймайте кожний викреслений пункт зі списку як маленьку перемогу. Або як черговий рівень/раунд на шляху до головного призу – абсолютної свободи, яка прийде в кінці робочого дня.

Робіть це зараз

Якщо ви щойно дізналися про нове завдання чи доручення, або вам прийшов діловий лист із запитом – не відкладайте. Розберіться з цим прямо зараз. Звісно, сортування справ на більш і менш важливі допомагає доцільніше розподіляти свій час. Але не в тому випадку, коли ваше сортування виглядає так: «Ну, це не терміново, може почекати до завтра. А це взагалі до наступного тижня. А зараз нічого термінового, тож погортаю журнал чи зазирну на улюблений сайт».

Щоб не допустити прокрастинації, не накопичуйте справи  у жодному разі. Навіть, якщо немає нічого термінового, і у вас склалася ілюзія вільного часу. Потім за нього доведеться дорого платити зіпсованими нервами та авралами. Навіть дрібні справи мають бути вирішені, поки не перетворилися на величезні купи, що дратуватимуть вас.

Боріться з перфекціонізмом

Закарбуйте у своїй пам’яті одну просту річ: робота, що виконана недосконало, але вчасно – завжди краща за роботу, яку  нескінченно відкладають. Найчастіше наш перфекціонізм змушує нас сприймати роботу як непідйомну кам’яну брилу. Завдання здається непосильним, адже його в нашому усвідомленні треба виконати або одразу бездоганно, або ніяк. А за такого підходу натхнення щось робити одразу кудись зникає, справа відкладається знову і знову.

Щоб подолати прокрастинацію, не зациклюйтесь на результаті, спробуйте зробити бодай маленький крок в напрямку вирішення справи. Потім ще один, і врешті-решт дійдете до завершення. Почніть роботу з думкою про те, що для початку виконаєте її «нормально», а потім зможете виправити усі недоліки, перетворивши результат на «ідеальний».

Фантазуйте

Ваша власна уява може подарувати вам гідну мотивацію для роботи. Наприклад, скажіть собі: «Так, це нудне завдання, дуже нудне, але дуже важливе. Я мушу написати цей звіт, аби його вчасно віднесли до певного кабінету, звідки його забере агент спецслужби, аби передати під виглядом цього простого і нудного звіту, важливу інформацію іншому агенту. Інформацію, яка врятує весь світ!»