Які українські виші найкращі?

Вибір професії нерідко є визначальним у житті. Разом з тим, як показує практика, не менш важливим є і вибір вишу. За часи незалежності в Україні кількість вищих навчальних закладів – університетів, академій, інститутів − зросла настільки, що заплутатись при виборі вишу досить просто.

Звичайно, чималу роль відіграють рейтинги вищих навчальних закладів України. Спробуємо розібратися, чому в цих рейтингах одні й ті ж виші посідають різні місця, і які навчальні заклади справді цінуються на українському ринку праці.

Перш за все зазначимо, що відповідні рейтинги складаються з року в рік певними організаціями чи інформаційними виданнями. Очевидно, що й методика оцінки та визначення найкращого вищого навчального закладу різняться. Розглянемо найбільш популярні та авторитетні рейтинги та спробуємо порівняти їхні результати.

Одним з найбільш авторитетних вважається рейтинг ТОП-200 найкращих вишів України, складений співробітниками кафедри ЮНЕСКО “Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика” при Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут”. Додає авторитетності результатам цього ранжування і той факт, що здійснення експертної оцінки рейтингу покладено на спеціалістів наглядової ради міжнародної експертної групи з визначення рейтингів університетів – IREG Observatory.

Міжнародною спільнотою була визнана методика оцінювання рейтингу “ТОП-200”, зокрема вона включає три фактори: якість науково-педагогічного персоналу, якість навчання та міжнародне визнання. За результатами рейтингу до трійки кращих вишів України минулоріч потрапили Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.

Не меншим авторитетним вважається рейтинг “Компас” – розроблений з ініціативи компанії “Систем Кепітал Менеджмент” (СКМ) за участю Благодійного фонду “Розвиток України” в рамках проекту “СКМ – ВНЗ”. Ідея проекту також знайшла підтримку з боку Всесвітнього Банку (World Bank) та інших українських і міжнародних організацій.

Основні показники, за якими складається рейтинг − це задоволеність випускників, сприйняття роботодавцями, сприйняття експертами та співпраця з компаніями-роботодавцями. У 2012 році перше місце у рейтингу вишів “Компас” зайняв Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, друга сходинка − за Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, а третє місце поділили Національний університет “Києво-Могилянська академія” та Державний вищий навчальний заклад “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”.

Зрештою, абітурієнти вже при виборі вишу хотіли б знати про можливості працевлаштування після його закінчення. Відповідний рейтинг був складений журналом Кореспондент, а його результати опубліковані у №13 від 5 квітня 2013 року. Журналісти видання поцікавилися думкою спеціалістів по підбору персоналу у 29 найбільш успішних українських та міжнародних компаніях, що ведуть бізнес в Україні щодо того, випускників яких вищих навчальних закладів вони воліють приймати на роботу. Місця у цьому рейтингу розподілились наступним чином: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка , Національний університет “Києво-Могилянська академія” та Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”.

Як бачимо в усіх трьох розглянутих нами рейтингах навчальних закладів лідируючі позиції займають київські вищі навчальні заклади. Варто також зазначити, що деякі з рейтингів містять дані і про те, яку спеціальність і в якому виші здобувати краще. Звісно, не кожен може дозволити собі поїхати навчатися у столицю, тож ці рейтинги цілком ймовірно можуть допомогти обрати кращий виш у вашому регіоні.